Fotowoltaika – działanie i korzyści instalacji

Fotowoltaika – działanie i korzyści instalacji
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Z roku na rok rośnie udział udział energii pozyskiwanej ze światła słonecznego. Jest ona tania i bezpieczna dla środowiska – jej produkcja nie emituje do atmosfery gazów cieplarnianych ani szkodliwych produktów ubocznych. Zarazem technika jej produkcji staje się coraz tańsza i powszechnie dostępna. Panele fotowoltaiczne mogą być bowiem montowane na prawie każdym budynku.

Z dachu do gniazdka

Panele wyposażone są w ogniwa fotowoltaiczne, które docierające światło słoneczne przetwarzają w prąd. Jest on następnie przekazywany falownikowi i przekształcany na prąd zmienny dostępny już bezpośrednio dla urządzeń elektrycznych. Ten sposób pozyskiwania energii cechuje się nierównomiernością produkcji, która zależy od pory dnia i warunków atmosferycznych. Dlatego instalacja fotowoltaiczna jest zintegrowana. W czasie pełnego nasłonecznienia nadmiar energii odprowadzany jest do sieci, w momentach niedoboru, który zdarza się na przykład w nocy, można energię tą z powrotem odebrać.

Większa niezależność

Podstawową zaletą posiadania paneli słonecznych jest tani prąd. Instalacja jest kosztowna, jednak inwestycja ta z pewnością się opłaca. Zazwyczaj zwraca się w przeciągu około 5 lat. Przyczynia się ona ponadto do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego – prowadzi do częściowego uniezależnienia od dostaw prądu z sieci. Na https://ventus-energia.pl/fotowoltaika-gdansk/ znajduje się przykładowa oferta rozwiązań fotowoltaicznych i innych form pozyskiwania energii odnawialnej.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*