Etapy windykacji należności

Zaległe należności, problemy z długami to prawdziwa zmora przedsiębiorców. Tym bardziej że nieuregulowana sytuacja w tym zakresie może spowodować wyciągnięcie w stosunku do dłużnika konsekwencji w postaci wszczęcia postępowania windykacyjnego. 

Czego można się spodziewać na etapach postępowania?

Osoba chcąca uzyskać należne jej pieniądze, przed oddaniem sprawy do sądu może próbować załatwić rzecz polubownie. W rezultacie podejmie działania na rzecz przynaglenia dłużnika do spłaty zobowiązań poprzez wysyłanie stosownych listów, pism monitujących albo rozmowę. Jeśli kroki te nie zaowocują pomyślnym finałem, może ona wystąpić o sądowe wezwanie do zapłaty zobowiązania lub pozwać przedsiębiorcę, który nie uiszcza należności. Sądowy etap windykacji długu ma za zadanie skłonić osobę obciążoną zaległościami do ich uregulowania, przy jednoczesnej próbie rozłożenia należnej kwoty na raty, które pozwolą pozwanemu uporać się z zadłużeniem.

Egzekucja długu – ewentualność, której lepiej uniknąć

W wypadku, kiedy powyższe środki nie zadziałają, może dojść do egzekucji należności przez komornika. Polega ona na zdjęciu, na polecenie sądu, środków pieniężnych znajdujących się na koncie dłużnika, dóbr ruchomych oraz nieruchomości na poczet pokrycia zobowiązania. Na tym etapie postępowania warto zwrócić się o pomoc, której udzieli adwokat Starogard Gdański, jak i inne polskie miasta obfitują w doświadczonych ekspertów, specjalizujących się we wspomnianej problematyce. Znalezienie prawnego reprezentanta nie stanowi więc trudności, a może być bardzo pomocne w wyjściu z patowej sytuacji.

O autorze

Łatwa Odpowiedź
Łatwa Odpowiedź
Koncentrujemy się na udzielaniu krótkich, zwięzłych, ale merytorycznie wartościowych odpowiedzi na popularne i często zadawane pytania.

Bądź pierwszym komentującym w "Etapy windykacji należności"

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie upubliczniony.


*


siedem + dwa =