Zasuwy, mniej znane również jako zawory zasuwowe należą do całkowicie podstawowego wyposażenia każdej sieci wodociągowej. Mają one za zadanie głównie odcinanie przepływu w określonym wodociągu, jednakże – mimo tego, iż nie są do tego oficjalnie polecane przez producentów – stosowane są również do samej regulacji przepływu. Takie działanie w dłuższym okresie eksploatacji może przynieść wyłącznie negatywne skutki.
Budowa zasuw uległa znaczącej przemianie na przestrzeni XX i XXI wieku, zmieniła się w szczególności konstrukcja samego klina, a zarazem jego szerokość i grubość względem poprzednika, cała budowa górnej części przelotu zasuwy również uległa zmianie stając się dużo bardziej przylegająca do innych części, a także dzięki takiemu działaniu bardziej szczelna. Aktualnie zasuwy typu metal na metal – czyli te starego typu – używane są wyłącznie w dziale przemysłowym, a i to można zaobserwować coraz rzadziej.
Najważniejszym punktem zasuw (także zasuw odcinających), dzięki któremu odcinanie przepływu płynów jest całkowicie skuteczne oraz precyzyjne jest ich korpus. Jest on podstawowym elementem zasuwy, który tworzy coś na kształt ramy za pomocą której osadzenie w zasuwie pozostałych elementów będzie w ogóle możliwe. Odpowiedzialny jest za przeniesienie sił rozciągających, jak i ściskających wodociągu. Do budowy korpusu stosuje się głównie – w przemyśle wodociągowym – materiały takie jak: żeliwo szare i żeliwo sferoidalne.
Drugi materiał jest dużo droższy, ze względu na swoje zwiększone możliwości wytrzymałościowe, odporny jest na zginanie oraz zgniatanie, a także charakteryzuje się wagą lżejszą ze względu na użycie bardziej delikatnego w wadze materiału. Ulega także odkształceniom nie ponosząc przy tym żadnych uszkodzeń.
Bogaty wybór zasuw znajdziesz w sklepie z armaturą przemysłową, np. GTM-PV.
Interesują Ciebie kompensatory mieszkowe? Sprawdź ofertę sklepu.