Coraz więcej i głośniej mówi się o idei zrównoważonego rozwoju. Jej głównym założeniem jest to, żeby zaspokajać swoje potrzeby, ale nie wpływać przy tym destrukcyjne na życie przyszłych pokoleń. Polega to na postępowaniu w taki sposób, aby zostało po nas na planecie coś dobrego.
Jednym z ważnych aspektów zrównoważonego rozwoju jest ekologia. Najczęściej, kiedy o niej myślimy, przychodzi nam do głowy segregowanie śmieci, dbanie o zieleń i sadzenie lasów. Niezwykle ważnym aspektem jest także tak zwany ślad węglowy, czyli to ile energii i zanieczyszczeń kosztuje dostarczenie towarów do naszego domu. Z tego powodu bardzo ważne jest stawianie na towary wyprodukowane w naszej okolicy, a przede wszystkim na produkty regionalne.
Szczególne znaczenie ma to w przypadku tradycyjnych artykułów spożywczych wytwarzanych bezpośrednio przez rolników czy małe przetwórnie. Wędliny, albo sery wyprodukowane w takich warunkach mają całkowicie inny aromat i smak, niż te produkowane masowo. Takie jedzenie pozbawione jest konserwantów gwarantujących świeżość podczas długiej podróży. Nie jest także pakowane w folie czy inne opakowania zapewniające bezpieczeństwo w transporcie. Dodatkowo producenci działający lokalnie muszą dbać o wysoką jakość swoich wyrobów i o zadowolenie klientów, ponieważ ich rynek zbytu jest bardzo ograniczony.
Przygotowując posiłek dla rodziny, na który składają się produkty regionalne, mamy świadomość tego, że dbamy nie tylko o zrównoważony rozwój. W ten sposób przykładamy się do rozkwitu lokalnej gospodarki, ale przede wszystkim troszczymy się o zdrowie naszych najbliższych.