Czujniki indukcyjne służą do wykrywania obecności obiektów metalowych. Są one powszechnie stosowane w maszynach przemysłowych do wykrywania przepływu materiału oraz do pomiaru pozycji, prędkości i przyspieszenia.
Najpopularniejszy czujnik indukcyjny to oczywiście czujnik zbliżeniowy, który wykrywa obiekt za pomocą zmian w polu elektromagnetycznym. Czujnik indukcyjny zbliżeniowy projektowane są z cewką i magnesem lub magnesem stałym. Kiedy obiekt przewodzący, taki jak masa metalu, wchodzi w obszar detekcji wokół cewki, zakłóca on pole magnetyczne wokół czujnika, co powoduje fluktuacje napięcia w obwodzie. Fluktuacje te są interpretowane przez wzmacniacz jako wskazanie, że coś znajduje się przed czujnikiem, co powoduje wygenerowanie sygnału wyjściowego.
Indukcyjne czujniki zbliżeniowe mają wiele zastosowań, ponieważ mogą mierzyć odległość między dwoma obiektami i wykrywać wszelkie zakłócenia tej odległości spowodowane wejściem przeszkody w tę przestrzeń.
Dzięki temu nadają się do wykrywania ruchu w środowisku gazowym, takim jak powietrze; mogą być również używane do pomiaru zmian temperatury w obszarze ich działania, spowodowanych przez poruszające się prądy powietrza lub przez przepływające ciecze, lub gazy; mogą być również używane do wykrywania usterek, takich jak nieszczelności w systemach rurowych (np. rury gazowe) i przewodach elektrycznych.