W wielu starszych domach dochodzi do poważnych ubytków ciepła, które mogą stanowić poważny problem względem ich użytkowania. Konieczna jest wtedy termomodernizacja, która ma temu zaradzić i poprawić stan budynku. Procedura ta może mieć różny charakter, uzależniony od wielu czynników. Czym tak naprawdę jest i dlaczego jest tak istotna?
Termomodernizacja oznacza w zamyśle wprowadzenie różnych zmian, które mają na celu ograniczenie ucieczki ciepła z domu. W praktyce opiera się o poprawę izolacji i jeśli zachodzi taka potrzeba podjęcie innych czynności związanych z instalacjami wewnętrznymi. Udanie przeprowadzona pozwoli zmniejszyć zużycie energii potrzebnej do ogrzania budynku czy wody. Jest to zatem rozwiązanie zarówno ekonomiczne, jak i energooszczędne, a przez to wpływa pozytywnie nie tylko na jakość użytkowania domu, lecz także stan środowiska.
Zabieg ten dotyczy już istniejących budynków, które z reguły ze względu na swój wiek i stan techniczny, potrzebują takich działań. Dotyczy to budowli istniejących kilkadziesiąt, ale czasem i kilkanaście lat. Nawet w tak niedługim okresie mogło dojść do poważnych rozszczelnień, gdyż przepisy dotyczące tych kwestii nie były wtedy jeszcze tak rygorystyczne. Wiele rzeczy robiło się zatem po jak najniższych kosztach, lecz negatywnie odbijało się to potem na samym użytkowaniu domu. Najłatwiejszy sposób na odczytanie takich problemów wypada w okresie jesiennym i zimowym.
Jeśli zauważymy wtedy, że ogrzewanie wiąże się z coraz większymi kosztami lub mimo dużych nakładów budynek nie chce się do końca nagrzać, to dla komfortu domowników na pewno warto przeprowadzić termomodernizację. Powodem może być brak odpowiedniej izolacji, nieszczelne okna, ale i przestarzały system grzewczy, który nie tylko nie będzie działał efektywnie, ale będzie generował zanieczyszczenia.
Przedsięwzięcie jest dość drogie, więc nie zawsze zachodzi możliwość przeprowadzenia kompleksowych działań. W razie problemów warto skonsultować się z audytorem energetycznym, który oceni w których miejscach budynku dochodzi do największej utraty ciepła i zdiagnozuje dokładne przyczyny. Tym samym zarysuje on punkty, które wymagają poprawy i w jakiej kolejności powinny być przeprowadzane prace.
Następnie inwestor według swoich możliwości może zdecydować się na kompleksowe działanie, natomiast jeżeli nie ma odpowiednich środków to może wymienić też jeden czy kilka najpilniejszych elementów. Także takie działania z pewnością przyniosą wymierny skutek i mogą prowadzić do większego komfortu mieszkania, a przy okazji oszczędności związanych z mniejszymi kosztami eksploatacji.
To właśnie od tych działań najczęściej rozpoczyna się termomodernizację i często w ich obrębie kończy się cała procedura. Ocieplenie dokonuje się w kontekście ścian zewnętrznych, dachu lub poddasza, a także podłogi na gruncie czy stropu między piwnicą i parterem. Dobór materiału zależy od tego, ile mamy miejsca na wprowadzenie izolacji, ale często operuje się styropianem, który jest powszechnie dostępnym i skutecznym rozwiązaniem.
Zwykle grubsze warstwy izolacji są potrzebne w przypadku dachu, natomiast nie zawsze jest to możliwe przy ścianach, więc tam trzeba czasem sięgnąć po droższy, ale cieplejszy surowiec, który będzie się dało ułożyć w cieńszy sposób. Dodatkowo w wielu sytuacjach konieczna będzie wymiana stolarki okiennej czy drzwiowej, jeżeli przy audycie stwierdzone zostaną znaczne ubytki w tych właśnie rejonach.
Drugą grupą czynności w obrębie termomodernizacji mogą być działania dotyczące nieefektywnie działającej instalacji grzewczej. Może dojść do modernizacji lub wymiany systemu, gdyż przestarzałe modele zużywają dużo energii i powodują na dodatek znaczną emisję zanieczyszczeń. Można się również zdecydować na rozpoczęcie korzystania z odnawialnych źródeł energii. Tym samym obniżymy koszty użytkowania budynku, dbając jednocześnie o środowisko zewnętrzne.