Naczynia liturgiczne pełnią niezwykle dostojną oraz znaczącą rolę w niezbędnym wyposażeniu kościołów. Oprócz, funkcji teoretycznych, wymagane są do przeprowadzania określonych obrządków podczas mszy, dlatego też żaden dom modlitewny nie powinien się bez nich obejść.
Do grupy tej należą, między innymi, relikwiarze, które określić można mianem jednych z najpopularniejszych i najbardziej powszechnych naczyń liturgicznych. Naczynia te, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone są do przechowywania w nich danych relikwii. Produkty te przybierają różnorodne formy, ich wygląd zewnętrzny oraz kształt zależą w głównej mierze od osoby, która zleci ich wykonanie – a więc mogą mieć formę krzyża, monstrancji a nawet puszek. Co ważne, charakteryzują się także wysoce różnorakimi rozmiarami – im większe, tym bardziej kosztowne. Z racji tego, iż ich głównym zadaniem jest bezpieczne i jak najdłuższe przechowywanie relikwii bez kontaktu ze światem zewnętrznym wykonane być muszą z najsolidniejszych i najbardziej wytrzymałych materiałów. Dlatego też, ich produkcja cechuje się wysokimi kosztami oraz zastosowaniem rzadko używanych składników.
Do jednych z najbardziej znanych relikwiarzy,a przy tym, najdroższych na świecie należą relikwiarz św. Faustyny czy Jana Pawła II. Z kolei, jednym z podstawowych relikwiarzy używanych w kościele jest monstrancja na duże hostie, gdzie przechowywane jest ciało boże – produkt ten odznacza się bogatym wykonaniem, co świadczyć ma o jego randze. Natomiast ryngrafy należą do grupy medalionów w postaci metalowych blaszek, które prezentują wizerunek świętych oraz Matki Boskiej. Dzisiaj, przedmiot ten świadczy o naszej wierze, a także może okazać się świetną pamiątką na chrzcie świętym.