Co to jest hardware i software?

Co to jest hardware i software?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Branża IT staje się coraz ważniejsza i duża liczba osób zaczyna doceniać jej zasługi w rozwój świata. W codziennym życiu używa się niektórych pojęć, które z niej pochodzą. Część z nich z nich może pozostać niezrozumiała, a niektóre kwestie wymagają wyjaśnień. W ramach tego artykułu zostanie wytłumaczone to, czym różni się od siebie software i hardware.

Hardware, czyli część materialna

Jako hardware należy rozumieć wszystko to, co dotyczy sprzętu komputerowego. Czasem bywa to przedstawiane jako materialna część komputera. Monitor, mysz komputerowa czy drukarka należą właśnie do hardware’u podobnie jak procesor czy pamięć operacyjna RAM. Można wyobrażać to sobie w ten sposób, że jeśli coś powstaje w fabryce i jest częścią komputera, to należy właśnie do tej kategorii. Czym różni się to od software’u?

Software, czyli część niematerialna

Dotyczy to samego oprogramowania. Nawiązując do poprzedniej definicji, można przedstawić to jako niematerialną część komputera. Programy komputerowe są więc częścią właśnie tej kategorii. Programiści piszący kod, zajmują się produkcją właśnie w ramach software’u. Warto wyróżnić jeszcze jeden termin. Jest nim software house i określa on przedsiębiorstwo, które zajmuje się tworzeniem oraz podtrzymywaniem działania oprogramowania. Sprowadza się więc do grupy programistów, ale również osób, które kierują ich pracą lub pomagają w jej skutecznym przebiegu. Przykładowo jeśli słyszymy hasło software house Lublin, to dotyczy ono firmy, która zajmuje się pisaniem programów dla klientów. Od razu warto wskazać podział na aplikacje systemowe oraz użytkowe.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*