Falownik – co to jest i jak działa?

Urządzenia elektryczne stanowią zbiór części, podjednostek, które tworzą zgraną i sprawnie działającą jednostkę. Jednym z kluczowych kryteriów działania każdego sprzętu jest odpowiednie wykorzystanie energii elektrycznej i przekształcenie jej w pracę. Każda maszyna wykorzystuje jednak prąd o innej częstotliwości, stąd bardzo ważną podjednostką wielu urządzeń jest falownik. W jaki sposób działa i czym tak naprawdę jest? 

Falownik – definicja oraz zasada działania 

Falownik można nazwać inaczej przemiennikiem. Jego zadaniem jest przekształcenie napięcia prądu dostarczanego w gniazdkach elektrycznych o stałej, określonej częstotliwości na prąd o regulowanej i wymaganej przez maszynę częstotliwości. Jest to kluczowy element funkcjonowania urządzeń posiadających w swojej budowie silniki elektryczne. Falownik reguluje częstotliwość napięcia prądu elektrycznego, umożliwiając tym samym kontrolę momentu obrotowego oraz sterowanie szybkością pracy całego napędu. Sprzęt ten można z powodzeniem zamówić na stronie https://sempolska.com.pl/ i wykorzystać w konstruowaniu zarówno domowych jak i zdecydowanie bardziej przemysłowych rozwiązań. Falowniki mają również bardzo ważne działanie w instalacjach fotowoltaicznych, gdzie nazywane są częściej inwerterami, gdyż przekształcają prąd stały na przemienny, zgodny z wymogami sieci elektroenergetycznej, z którą właściciel ma podpisaną umowę, Niemniej jednak części te pełnią kluczową rolę w funkcjonowaniu niemal wszystkich urządzeń elektrycznych wykorzystywanych powszechnie i codziennie. 

O autorze

Łatwa Odpowiedź
Łatwa Odpowiedź
Koncentrujemy się na udzielaniu krótkich, zwięzłych, ale merytorycznie wartościowych odpowiedzi na popularne i często zadawane pytania.

Bądź pierwszym komentującym w "Falownik – co to jest i jak działa?"

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie upubliczniony.


*


piętnaście − piętnaście =