Co powinien obejmować serwis roweru?

W naszym kraju nie brakuje osób, które uwielbiają jeździć na rowerze. Powinny one koniecznie zadbać o to, aby ich sprzęt funkcjonował w pełni sprawnie, gwarantując tym samym optymalny komfort użytkowania oraz maksymalne bezpieczeństwo. W tym celu zaleca się co jakiś czas przeprowadzenie kompleksowego serwisowania roweru – samodzielnie, a najlepiej w profesjonalnym warsztacie. Z niniejszego artykułu dowiemy się, jakie konkretnie czynności wchodzą w zakres takiego przeglądu. 

Weryfikacja stanu wszystkich komponentów to podstawa

Serwis roweru obejmuje w pierwszej kolejności inspekcję poszczególnych części pod kątem ewentualnych pęknięć i innych uszkodzeń. Dotyczy to zwłaszcza wsporników kierownicy i siodła, hamulców oraz połączeń śrubowych. Poza tym nie obejdzie się bez dokładnego sprawdzenia ciśnienia w oponach. Jeśli bowiem jest zbyt niskie, to wówczas w znacznym stopniu wzrasta ryzyko przebicia dętki i uszkodzenia obręczy, co może prowadzić bezpośrednio do wypadku. Przy okazji zaleca się przyjrzenie bieżnikowi opony – ze szczególnym uwzględnieniem poziomu wytarcia i rozcięć spowodowanych najechaniem na ostry obiekt, taki jak np. kawałek szkła lub gwóźdź.

Dodatkowo warto zamontować nowe pedały do roweru (zazwyczaj szybko się zużywają), skrupulatnie wyczyścić i nasmarować cały napęd (łańcuch, przerzutki, zębatki korby, łożyska), wymienić wyeksploatowane obręcze i płyn hamulcowy, precyzyjnie wycentrować koła oraz wyregulować najważniejsze elementy konstrukcyjne. Na koniec pozostaje już tylko wyczyszczenie roweru, po czym jest on idealnie przygotowany do dalszego użytkowania. 

O autorze

Łatwa Odpowiedź
Łatwa Odpowiedź
Koncentrujemy się na udzielaniu krótkich, zwięzłych, ale merytorycznie wartościowych odpowiedzi na popularne i często zadawane pytania.

Bądź pierwszym komentującym w "Co powinien obejmować serwis roweru?"

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie upubliczniony.


*


3 × 5 =