Planując budowę kominka z wkładem żeliwnym, możemy w szybki sposób ogrzać pomieszczenie bez konieczności wykonywania instalacji centralnego ogrzewania. Kupując wkład kominkowy, należy zwrócić uwagę na jego wagę oraz możliwość montaży nawiewu ciepłego powietrza.
Wytworzone ciepło można transportować kanałami i ogrzewać pomieszczenia oddalone od kominka. Aby jednak taki układ był sprawny, musi być on wyposażony w wentylator wymuszający ruch ciepłego powietrza. W ten sposób szybko energia wytworzona przez spalany brykiet kominkowy jest zamieniana na ciepłe powietrze w nawiewie.
Wszystkie zakończenia powinny być wyposażone w kratki wentylacyjne a kanały rozprowadzające odpowiednio zaizolowane wełną mineralną przed stratami ciepła. Specjalne opały do kominka można nabyć m.in. na https://www.sambudrol.pl/sklep/.
Obudowa oprócz dekoracji służy również do kumulacji ciepła. W ten sposób wkład przez długi czas ogrzewa pomieszczenie. Aby straty były jak najmniejsze, musi być używane dobrej jakości paliwo jak brykiet kominkowy. Konstrukcja, w którą wmontowany jest kominek, może być wykonana z cegły szamotowej i wykończona dowolną płytkę ceramiczną lub cegłą klinkierową.
Izolację termiczną stanowi wełna kominkowa z warstwą folii ochronnej. W ten sposób łatwo zabezpieczyć konstrukcję budynku przed działaniem wysokiej temperatury. Ścianki i zabudowy można wykonać z płyty gipsowej odpornej na temperatury. Przyspiesza to tempo prac i pozwala zmniejszyć wagę całej konstrukcji. W obrębie obudowy należy przewidzieć dopływ powietrza z zewnątrz budynku.