Jakie czynności należy podjąć od momentu zakupu działki, zanim rozpocznie się budowę nowego domu?

Jednym z głównych warunków rozpoczęcia budowy domu jest posiadanie na własność działki budowlanej. Mianem tym określamy grunt o odpowiedniej wielkości, położeniu i właściwościach geometrycznych – pozwalających na bezpieczne postawienie wspomnianego obiektu. Oczywiście po nabyciu takiego terenu zachodzi konieczność zrealizowania szeregu wymogów formalnych. Jeśli interesują nas rozsądnie wycenione działki budowlane Tarnów to miasto, w którego okolicach znajdziemy je bez większego problemu.

Warto uzbroić się w cierpliwość

W przypadku działki przeznaczonej stricte pod budowę domu konieczne jest przede wszystkim wytyczenie jej granic. Polega ono na odszukaniu i oznaczeniu wszelkich punktów granicznych na podstawie zasobów Starostwa Powiatowego. Zadanie to należy powierzyć wykwalifikowanemu geodecie z uprawnieniami. Kolejna niezwykle istotna kwestia to zgromadzenie niezbędnych dokumentów – w postaci wypisu z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, mapy do celów projektowych, oświadczenia o możliwości podłączenia do sieci, opinii geotechnicznej, zezwolenia na zjazd z drogi publicznej, a także całościowego projektu nieruchomości. Nie obejdzie się ponadto bez złożenia wniosku o ustalenie warunków zabudowy do wójta, burmistrza, ewentualnie prezydenta miasta. Na koniec trzeba jeszcze uzyskać decyzję o dostawie mediów, wystąpić o pozwolenie na budowę i zgłosić jej rozpoczęcie.

O autorze

Łatwa Odpowiedź
Łatwa Odpowiedź
Koncentrujemy się na udzielaniu krótkich, zwięzłych, ale merytorycznie wartościowych odpowiedzi na popularne i często zadawane pytania.

Bądź pierwszym komentującym w "Jakie czynności należy podjąć od momentu zakupu działki, zanim rozpocznie się budowę nowego domu?"

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie upubliczniony.


*


3 + 19 =