Znaki drogowe – dlaczego są one tak ważne?

Znaki drogowe – dlaczego są one tak ważne?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Znaki drogowe są kluczową częścią systemu drogowego. Pomagają one kierowcom, rowerzystom i pieszym zachować bezpieczeństwo na drodze. Znaki drogowe informują nas, po której stronie drogi powinniśmy się poruszać, z jaką prędkością powinniśmy jechać i kiedy mamy ustąpić pierwszeństwa. Bez nich ruch drogowy byłby chaotyczny i niebezpieczny.

Dlaczego potrzebujemy znaków drogowych?

Znaki drogowe istnieją od tysięcy lat – znacznie dłużej niż samochody! Wozy ciągnięte przez konie musiały wiedzieć, dokąd mogą jechać, jakie drogi są otwarte lub zamknięte, jakie niebezpieczeństwa czyhają na nich i inne informacje, które pomogłyby im bezpiecznie zakończyć podróż. Dziś większość znaków drogowych nadal spełnia swoje pierwotne zadanie: informuje o tym, którędy lub z jaką prędkością należy jechać na różnych rodzajach dróg.

Jak działają?

Istnieje wiele różnych rodzajów znaków drogowych używanych na całym świecie, ale większość z nich stosuje standardowy system kodowania kolorami: czerwony oznacza niebezpieczeństwo, żółty mówi, by zachować ostrożność, a niebieski przekazuje jakąś informację. Każdy producent znaków drogowych przestrzega systemu obowiązującego na terenie danego kraju.

W zasadzie nie dałoby się jeździć bezpiecznie po drogach, gdyby nie znaki. Warto więc zapoznać się z nimi wszystkimi i co jakiś czas je sobie odświeżać, ponieważ pamięć bywa ulotna.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*