W jakich przypadkach samochód może nie przejść badania technicznego – co wtedy zrobić?

Badanie diagnostyczne pojazdów ma na celu wykrycie ewentualnych usterek, które mogą zagrażać bezpieczeństwu kierowcy oraz pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego. W świetle polskiego prawa jest ono obligatoryjne dla każdego pojazdu – zazwyczaj terminy poszczególnych przeglądów wyznaczane są raz na roku i można ich dokonać w dowolnie wybranym punkcie, jakim jest okręgowa stacja pojazdów. Cena badania technicznego na stacji w roku 2021 roku wynosi 99 zł – jest to kwota ustalona odgórnie. Z reguły każda stacja przygotowuje dla swoich klientów jakiś upominek, który ma zachęcić do skorzystania z oferty – chociażby brelok do kluczy, kalendarz czy odświeżacz do auta.

Najczęstsze przyczyny niedopuszczenia pojazdu do udziału w ruchu drogowym

Przyczyn, z powodu których przegląd może nie zostać zakończony pozytywnie jest naprawdę wiele. Niektóre z nich są z pozoru błahe, jak na przykład przepalona żarówka – a co za tym idzie – nieprawidłowe oświetlenie. Wśród innych przyczyn przez które można nie uzyskać zaświadczenia o dopuszczeniu do ruchu, jak wymienia pracownik SKP Poznań należy wymienić nieprawidłowy skład spalin, kiepskiej jakości ogumienie, nieprawidłową pracę silnika czy zbyt głośną pracę pojazdu, która narusza normy dotyczące hałasu. Warto oczywiście zaznaczyć, że negatywny przegląd pojazdu nie dyskwalifikuje całkowicie możliwości poruszania się nim po polskich drogach. Po przeglądzie właściciel jest zobligowany do naprawienia wykrytych usterek w ciągu najbliższych 14 dni i zgłoszenia się na powtórną ekspertyzę.

O autorze

Łatwa Odpowiedź
Łatwa Odpowiedź
Koncentrujemy się na udzielaniu krótkich, zwięzłych, ale merytorycznie wartościowych odpowiedzi na popularne i często zadawane pytania.

Bądź pierwszym komentującym w "W jakich przypadkach samochód może nie przejść badania technicznego – co wtedy zrobić?"

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie upubliczniony.


*


trzy × cztery =