Szukamy idealnych mebli do przedpokoju

Przedpokój, choć często traktowany po macoszemu, pełni w rzeczywistości funkcję reprezentacyjną – jest to pierwsze pomieszczenie, do którego wchodzą goście, a jak wiadomo, pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Odpowiednio urządzony i umeblowany przedpokój to potwierdzenie smaku estetycznego gospodarzy i wizytówka domu, wyznaczająca w pewien sposób charakter i klimat pozostałych wnętrz. Jak zatem urządzić przedpokój, aby był nie tylko efektowny, ale również praktyczny?

Jaką funkcję spełnia przedpokój?

Przedpokój pełni jednocześnie funkcję estetyczną, jak i funkcjonalną – większość osób właśnie w tym pomieszczeniu przechowuje ubrania, obuwie i inne bibeloty, przydatne w życiu codziennym. Jest to również pierwsze pomieszczenie, do którego wchodzą goście oraz osoby odwiedzające mieszkanie. Urządzając przedpokój, trzeba więc zwrócić szczególną uwagę na umieszczane w nim meble i przedmioty użytkowe, co – biorąc pod uwagę ograniczony często metraż – może okazać się nie lada wyzwaniem.

Planując aranżację przedpokoju w pierwszej kolejności należy zastanowić się, czy będzie to pomieszczenie o charakterze stricte użytkowym, czy reprezentacyjnym. W pierwszym przypadku konieczne jest umieszczenie odpowiedniej ilości szaf, szafek czy półek umożliwiających wygodne przechowywanie domowych bibelotów, odzieży i obuwia. Jeśli natomiast priorytetem jest strona estetyczna, z przedpokoju można stworzyć minimalistyczną przestrzeń, która wyznaczy charakter i klimat całego mieszkania.

Na co zwracać uwagę wybierając meble do przedpokoju?

Wybór mebli do przedpokoju powinien być poprzedzony szczegółową analizą indywidualnych potrzeb i oczekiwań domowników. W małych mieszkaniach przedpokój nierzadko pełni funkcję garderoby, dlatego też warto wyposażyć go w efektowne i jednocześnie funkcjonalne szafy wnękowe, które zapewnią optymalną ilość półek, szuflad i schowków. Ciekawą alternatywą okazują się szafy wyposażone w zewnętrzne lustro lub – jeśli pozwalają na to możliwości techniczne – wygodne siedzisko. Strona estetyczna to oczywiście kwestia indywidualnego gustu, warto jednak pamiętać, że nadmiar ozdób i dodatkowych bibelotów w przedpokoju może przytłoczyć jego klimat, a nawet spowodować swego rodzaju estetyczny chaos. Zdecydowanie lepiej postawić na minimalizm i funkcjonalność.

Równie ważna jest strona kolorystyczna – właściwie dobrane barwy mogą skorygować kształt pomieszczenia, powiększając i rozjaśniając je optycznie. Rozwiązanie to można ponadto wykorzystać jako element dekoracyjny, zwłaszcza w małych przedpokojach, gdzie umieszczenie alternatywnych elementów ozdobnych może okazać się trudne, a nawet niewykonalne. W tym momencie pojawia się pytanie, jakie kolory stosować w przedpokoju? Wyłącznie jasne? Odpowiedź z pewnością zaskoczy wiele osób — nie ma konieczności, by ograniczać się do odcieni jasnych, śmiało można zastosować również barwy ciemniejsze, nakładając np. na część ściany farbę w kolorze grafitu, brązu, a nawet czerni. Pomysł ten sprawdza się nade wszystko w przypadku przedpokoju, który jest długi i wąski — pomalowanie ciemniejszym kolorem krótszych ścian sprawi, że kształt pomieszczenia optycznie się wyrówna. Ciemniejsza farba sprawdza się również na ścianie, przy której znajdują się wieszaki na kurtki i miejsce na buty, zwłaszcza gdy nie ma tam dodatkowych zabezpieczeń w postaci płyty meblowej — na ciemnej farbie nie widać zabrudzeń, ponadto można zastosować w tym przypadku farbę tablicową, odporną na ścieranie.

Drzwi wewnętrzne w przedpokoju

Ważnym element podczas wykończania przedpokoju jest dobór drzwi. Jedną z propozycji są dwuskrzydłowe drzwi rozsuwane, których zaletą jest przede wszystkim to, że nie zajmują zbyt dużo miejsca wewnątrz pomieszczenia, co w istotny sposób przekłada się na komfort użytkowania. Należy jednak pamiętać, że jest to model, który może nieco utrudnić zagospodarowanie ścian. Wspomniane drzwi mogą jednak pełnić funkcję dekoracyjną, co ważniejsze, doskonale komponują się zarówno ze stylem klasycznym, jak i nowoczesnym.

Istotnym czynnikiem dla wielu osób okazuje się strona ekonomiczna. Przeglądając oferty tego typu rozwiązań, można jednak zauważyć, że drzwi przesuwne dwuskrzydłowe cena plasuje się na przystępnym poziomie, a koszt zakupu wybranego modelu jest adekwatny do jakości i funkcjonalności konkretnego rozwiązania. Istnieje również możliwość zamówienia drzwi dwuskrzydłowych na wymiar, zgodnie z indywidualnymi potrzebami i oczekiwaniami klienta.

 

O autorze

Łatwa Odpowiedź
Łatwa Odpowiedź
Koncentrujemy się na udzielaniu krótkich, zwięzłych, ale merytorycznie wartościowych odpowiedzi na popularne i często zadawane pytania.

Bądź pierwszym komentującym w "Szukamy idealnych mebli do przedpokoju"

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie upubliczniony.


*


20 + pięć =