Pierwsze mieszkanie – jak wybrać, żeby się nie sparzyć?

Pierwsze mieszkanie – jak wybrać, żeby się nie sparzyć?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Gratulacje!!! Jesteś gotowy do zakupu swojego pierwszego mieszkania. Jednak jest to nie tylko wielkie święto, ale również bardzo trudna i odpowiedzialna decyzja, która będzie miała wpływ na całą Twoją przyszłość. Dlatego lepiej dobrze się przygotować i zastanowić przed zakupem, aby potem nie być sfrustrowanym.

Co musisz wiedzieć, zanim podpiszesz umowę?

  • Lokalizacja, lokalizacja, lokalizacja. Gdzie będziesz pracować? Jak wyglądają opcje komunikacyjne? Czy masz wystarczająco dużo pieniędzy na zaliczkę? Ile będzie kosztował dojazd każdego dnia? Czy jest to bezpieczna okolica? Czy w pobliżu znajdują się szkoły, do których będą uczęszczać Twoje dzieci? Jeśli tak, to jak daleko jest ta szkoła od Twojego mieszkania?
  • Jak długo planujesz mieszkać w tym mieszkaniu? Jeśli chcesz mieszkać w swoim mieszkaniu przez pięć lat lub dłużej, poszukaj czegoś z niskim wzrostem czynszu i bez dodatkowych opłat. W przeciwnym razie spróbuj znaleźć mieszkanie, w którym twój czynsz może wzrosnąć co roku o 2% plus inflacja (czyli około 1% rocznie). W ten sposób, gdy nadejdzie czas odnowienia umowy, będziesz w stanie wynegocjować lepszą umowę z właścicielem.
  • Jakie media są wliczone w mój czynsz? Nie płać dodatkowo za ogrzewanie lub ciepłą wodę. Dowiedz się, czy prąd jest wliczony w czynsz, czy nie – większość mieszkań nie wlicza rachunków za prąd do ceny najmu, ale niektóre to robią. Niektóre mieszkania mają wliczony dostęp do Internetu, podczas gdy inne pobierają dodatkową opłatę miesięczną.
  • Zdecyduj, czy chcesz kupić mieszkanie za gotówkę czy kredyt? Niektóre mieszkania mają rabat gotówkowy, co oznacza, że zaoszczędzisz pieniądze, jeśli kupisz za gotówkę, a nie za kredyt. Jeśli kupujesz mieszkanie z kredytem bankowym lub hipotecznym, twój kredytodawca prawdopodobnie będzie chciał zobaczyć dowód, że masz wystarczające dochody, aby dokonać miesięcznych płatności hipotecznych. Jeśli nie znasz się na kredytach, to skorzystaj z usług doradcy na stronie: https://www.novainvestment.pl/kredyty.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*