Obróbka metali – jakie efekty można z niej uzyskać?

Metal to wyjątkowy materiał, który jest powszechnie wykorzystywany w wielu gałęziach przemysłu. Jego wyjątkowość polega m.in. na możliwości jego obrabiania na wiele sposobów. Dzięki temu metalowe elementy mogą uzyskiwać różne właściwości. W celu nadania im pożądanego kształtu poddaje się je obróbce skrawaniem lub obróbce plastycznej. W pierwszym przypadku dochodzi do stopniowego usuwania nadmiaru materiału za pomocą specjalnych noży i ostrzy tnących. Dzięki zastosowaniu obrabiarek numerycznych sterowanych komputerowo możliwe jest uzyskanie precyzyjnych elementów wykorzystywanych w lotnictwie, motoryzacji, automatyce i robotyce. W celu uzyskania określonych kształtów, metal można też kuć, tłoczyć, ciągnąć lub wyginać. Dużą popularnością cieszy się także obróbka cieplna metali, podczas której dochodzi do zmiany struktury stopów. 

Większa wytrzymałość i inne właściwości

Podczas obróbki termicznej metal może zmieniać swe właściwości fizyczne, chemiczne oraz mechaniczne. Wśród stosowanych metod termicznych wyróżnia się wyżarzanie, hartowanie, odpuszczanie, przesycanie i stabilizowanie. Materiałem najczęściej poddawanym tego rodzaju zabiegom jest stal. W wyniku obróbki cieplnej metalowe elementy stają się twardsze i bardziej wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki swym unikalnym właściwościom mogą być wykorzystywane do produkcji specjalistycznego sprzętu. Przykład zastosowania metalu poddanego hartowaniu indukcyjnemu można znaleźć na stronie http://hartomed.pl/produkcja-narzedzi-weterynaryjnych, za sprawą przedstawionych narzędzi weterynaryjnych. Popularnym rozwiązaniem jest również łączenie obróbki cieplnej z chemiczną. Jej efektem są produkty lub półprodukty charakteryzujące się znakomitym wyglądem i zwiększoną odpornością na korozję.

O autorze

Łatwa Odpowiedź
Łatwa Odpowiedź
Koncentrujemy się na udzielaniu krótkich, zwięzłych, ale merytorycznie wartościowych odpowiedzi na popularne i często zadawane pytania.

Bądź pierwszym komentującym w "Obróbka metali – jakie efekty można z niej uzyskać?"

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie upubliczniony.


*


cztery × trzy =