Wszystkie nowoczesne domy powinny posiadać izolację termiczną instalacji grzewczej. Jej zastosowanie wymuszają aktualne przepisy budowlane. Izoluje się również kanały wentylacyjne, przewody instalacji solarnej, czy ogrzewania powietrznego. Wszystko po to, aby ograniczyć straty ciepła powstające w trakcie jego przesyłu. Tego rodzaju termoizolacje warto przeprowadzać również w starszych budynkach. Prace takie najlepiej wykonywać podczas ich modernizacji. Zazwyczaj wolne od izolacji pozostawia się jedynie rury instalacji cieplnej, które poprowadzone są na zewnątrz ścian, ponieważ mogą pełnić rolę dodatkowego grzejnika. Niekiedy nie izoluje się od zewnątrz również rur podłogowych. W takim wypadku wystarczająca jest izolacja od dołu. Takie rozwiązanie pozwala na oddawanie ciepła do podłogi i jej ogrzanie.
Obecnie ocieplenie rur robi się przez wykorzystanie gotowych otulin. Wykonane mogą być z różnych materiałów i charakteryzować się różną grubością. Jeśli chodzi o rodzaj tworzywa, z którego są wykonane to w sprzedaży znaleźć można m.in. otuliny z pianki polietylenowej, pianki poliuretanowej oraz kauczuku. Jeśli chodzi o piankę polietylenową to jej główną zaletą jest niski współczynnik nasiąkania wodą. Dzięki swej elastyczności i giętkości doskonale nadaje się do izolacji instalacji cieplnej. Nieco gorsze właściwości ma pianka poliuretanowa, która mocniej nasiąka wodą, a do tego jest wrażliwa na działanie promieniowania słonecznego. Odporne na promienie UV są za to otuliny do rur wykonane z kauczuku.
Dodatkowo są one niewrażliwe na duże wahania temperatur, dlatego stosowane są w instalacjach solarnych lub klimatyzacyjnych.
Decydując się na przeprowadzenie izolacji rur, warto zwrócić uwagę na odpowiedni dobór średnicy otulin. Każdy materiał posiada indywidualne normy i oznaczenia, dlatego powinien być dobierany do danej instalacji. Istotne znaczenie ma także prawidłowy montaż izolacji. Niewłaściwe założenie otulin może sprzyjać skraplaniu się pary wodnej na rurach, a przez to przyspieszać ich korozję.