Żywność pakowana jest przede wszystkim po to, by bezpiecznie można ją było transportować oraz żeby zabezpieczyć ją przed szybkim zepsuciem. Najczęściej w tym celu używane są opakowania, wykonane z tworzysz sztucznych, takich jak folie i plastik, ale popularnością cieszą się też te papierowe, czy szklane. Które z nich sprawdzają się dobrze i w jaki sposób odbywa się pakowanie?
To jeden z najczęściej i najchętniej stosowanych materiałów. Sprawdza się idealnie w domach, jak i restauracjach, czy przetwórniach. Jest lekki, trwały, można w nim przechowywać nie tylko produkty spożywcze w formie stałej. Powszechne są zarówno butelki, pudełka, jak i folie. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest pakowanie próżniowe. Specjalne pakowarki zgrzewają produkty w przeznaczonych do tego celu workach próżniowych. Dzięki temu żywność można zabezpieczyć praktycznie od razu po przygotowaniu. Ofertę tego typu sprzętu posiada na przykład firma https://pakowarkiprozniowe.pl/. Poza takimi przemysłowymi urządzeniami, rozwiązaniem, które sprawdzi się w domu, jest pakowarka listwowa. Używa się do tego celu specjalnych folii moletowanych. Niektóre modele posiadają zamontowaną wagę, dzięki której odmierzyć można określoną porcję.
To jeden z najstarszych sposób przetrzymywania żywności. Wykorzystuje się go głównie w postaci butelek, do przechowywania soków, ale też alkoholi. Dzięki trendowi na bycie eko coraz częściej w opakowaniach tych znaleźć można inne produkty spożywcze.
Muszą być dostosowane do kontaktu z żywnością. Zwykle wykorzystuje się je w sklepach do pakowania wędlin i serów. W postaci kartonów są powszechne do magazynowania owoców i warzyw. Najczęściej kupuje się gotowe opakowania tego typu.