Jak zatrzymać ciepło w naszym domu?

Wszyscy lubią, kiedy w domu jest ciepło i przytulnie, zwłaszcza w okresie jesiennym i zimowym. W związku z tym warto zadbać o to, aby ciepło nie uciekało z pomieszczeń na zewnątrz, a temperatura utrzymywała się na optymalnym poziomie. Istnieje na to kilka skutecznych metod, a do najważniejszych można zaliczyć dokładne uszczelnienie okien i drzwi oraz zastosowanie dodatkowych rozwiązań grzewczych — można chociażby zastanowić się nad folią grzewczą pod panele czy pompą ciepła.

Kilka skutecznych metod — dzięki nim nigdy nie odczujemy chłodu

Utrata ciepła w pomieszczeniach domowych wynika z wielu czynników, m.in. z wadliwej konstrukcji elementów elewacji, błędów na etapie montażu wentylacji czy stosowania niewłaściwych urządzeń do ogrzewania. W pierwszej kolejności warto dokładnie uszczelnić wszystkie okna i drzwi, a w razie potrzeby wymienić również szyby. Jeśli chodzi o okna, to często wystarczy kupić specjalną uszczelkę i wykorzystać ją do oklejenia framug. Z kolei szpary można zaizolować samodzielnie za pomocą silikonu. Drzwi wymagają oklejenia progów z użyciem samoprzylepnej taśmy z pianki. Niekiedy warto też użyć do tego celu plastikowej lub metalowej uszczelki. Wymiana szyb ze zwykłych na termoizolacyjne jest kosztownym zabiegiem, ale nierzadko niezwykle skutecznym, dlatego należy poważnie zastanowić się nad jego wykonaniem. Korzyści to np. hamowanie wymiany ciepła między pomieszczeniami a otoczeniem oraz nieprzegrzewanie się wnętrz latem. Ponadto koniecznie trzeba rozważyć montaż folii grzewczej (pod panelami, płytkami i stropem na strychu) albo pompy ciepła. Jeśli interesujemy się pompą ciepła powietrzną ceny takich urządzeń są dosyć umiarkowane, a zalet tego typu systemów jest bez liku. Inne sposoby na utrzymanie stałej temperatury to krótkie, ale intensywne wietrzenie pomieszczeń, zamontowanie ekranów zagrzejnikowych (styropianowych lub foliowych), a także niezasłanianie grzejników meblami czy zasłonami.

O autorze

Łatwa Odpowiedź
Łatwa Odpowiedź
Koncentrujemy się na udzielaniu krótkich, zwięzłych, ale merytorycznie wartościowych odpowiedzi na popularne i często zadawane pytania.

Bądź pierwszym komentującym w "Jak zatrzymać ciepło w naszym domu?"

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie upubliczniony.


*


2 × 3 =