Jak urządzić ciasny salon?

“Mały salon – mały problem, duży salon – duży problem”. Niestety ta dewiza zupełnie rozmija się z prawdą. Przestronne pokoje dzienne, dzięki wielu metrom dostępnej wolnej przestrzeni są znacznie łatwiejsze w aranżacji niż salony ze stałym deficytem wolnego miejsca. Można w nich umieścić rozłożyste sofy, kilka foteli i dużą ławę, bez znacznego tracenia metrażu pomieszczenia. Ciasne salony są na tym polu bardzo wymagające. Podczas ich aranżacji potrzeba wielowymiarowego myślenia i wzięcia pod uwagę najmniejszych detali, które mogłyby wpłynąć na wizualną prezencję danego pokoju dziennego. Jak zatem dobrze urządzić małometrażowy salon?

Zacznijmy od ogólnej charakterystyki mebli do ciasnego salonu

Meble do ciasnego salonu zawsze należy wybierać patrząc na ich wielkość. Wszystkie powinny być jak najbardziej kompaktowe oraz niezbyt głębokie, a przy tym również otwarte u dołu i dość niskie. Otwarty dół daje efekt wizualnej lekkości mebla, dzięki czemu dany model nie przytłacza przestrzeni. Podobnie działa również niezbyt wysoka obudowa. Warto również zwrócić uwagę na fronty szaf, które powinny być jak najbardziej minimalistyczne i pozbawione wzorów oraz dekoracji, gdyż takie rozwiązania powodują wizualne zmniejszenie pomieszczenia. Coraz więcej producentów i projektantów meblowych doskonale zdaje sobie z tego sprawę, dlatego oferuje wiele pięknych mebli do salonu bez uchwytów i rączek.

Równie istotne są kolory. Biel siłą rzeczy rozjaśnia pomieszczenie i powoduje, że przestrzeń wydaje się optycznie większa, dlatego warto ją zastosować zarówno na ścianach, jak i w pewnym stopniu także na frontach mebli. Im będą jaśniejsze tym lepsze, gdyż ciemne barwy potrafią przytłoczyć nawet najbardziej przestronne pokoje dzienne i tym samym warto ich unikać mając do dyspozycji niewiele dostępnej przestrzeni.

Jakie meble wypoczynkowe wybrać do ciasnego salonu?

Meble wypoczynkowe są najważniejsze w każdym salonie, niestety są również bardzo duże i zajmują wiele cennego miejsca. Dlatego mając do dyspozycji mały salon, będzie trzeba iść na pewne ustępstwa. Najlepiej sprawdzą się tradycyjne sofy w stylu skandynawskim, najlepiej 2 lub 3-osobowe na wysokich nóżkach, zawsze z bardzo wąskimi podłokietnikami. Ponadto w ciasnym salonie może nie być dostatecznej ilości wolej przestrzeni na duży fotel, który jest jednak najwygodniejszym elementem wypoczynku. Jeśli nie znajdziemy dla niego miejsca, można zamiast tradycyjnej sofy wybrać narożnik, który być może okaże się dużo lepszym rozwiązaniem ze względu na większe siedzisko. Poszukujących dobrych foteli biurowych Szczecin będzie najlepszym miastem na ich zakup.

Przechowywanie – szafy, komody i dodatki

Pamiętajmy, że zaniedbana strefa wypoczynkowa zawsze wygląda na znacznie mniejszą niż w rzeczywistości. Zadbajmy zatem o należyty ład i porządek, wykorzystując do tego jak największą ilość dostępnych schowków i szafek. Przy wyborze sofy warto zdecydować się na model z pojemnikiem, do którego można włożyć wiele różnych przedmiotów i akcesoriów. Podobnie z pufami – większość z nich jest otwierana, a do środka można włożyć małe drobiazgi. Największym problemem jest szafa, której wielkość zawsze powinniśmy dopasować do naszych wymagań, by wybrany model nie zajmował zbyt wiele miejsca, a jednocześnie spełniał wszelkie potrzeby domowników.

 

O autorze

Łatwa Odpowiedź
Łatwa Odpowiedź
Koncentrujemy się na udzielaniu krótkich, zwięzłych, ale merytorycznie wartościowych odpowiedzi na popularne i często zadawane pytania.

Bądź pierwszym komentującym w "Jak urządzić ciasny salon?"

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie upubliczniony.


*


10 − 4 =