Z biegiem lat skóra traci na jędrności i elastyczności. Zaczynają się pojawiać pierwsze zmarszczki – najpierw delikatne zmarszczki mimiczne, jak kurze łapki. Później zaczynają się one stopniowo pogłębiać, dochodzą wciąż kolejne. Ten proces jest oczywiście całkowicie naturalny i warto podejść do niego ze spokojem. Jest jednak kilka sposób na opóźnienie procesu starzenia się skóry twarzy. Na czym one polegają?
Skóra człowieka zaczyna się starzeć, ponieważ z biegiem lat spada zawartość kolagenu w jej tkankach. Niebagatelną rolę odgrywa też ciągły atak wolnych rodników na komórki skóry oraz utrata nawilżenia. Aby spowolnić te procesy, wskazane jest stosowanie odpowiednich kosmetyków i preparatów. Podstawą jest systematyczne nawilżanie skóry i to jeszcze przed wystąpieniem pierwszych symptomów upływu czasu, czyli przed 25. roku życia. Później stopniowo należy włączać kosmetyki dedykowane skórze dojrzałej, a więc zawierające retinol, kwas hialuronowy, kompleksy działających przeciwzmarszczkowo witamin i substancje zwalczające wolne rodniki.
Oprócz kosmetyków bardzo skuteczne są mechaniczne sposoby opóźniania starzenia, czyli masaże. Mogą być one wykonywane przez profesjonalistę, ale również w zaciszu własnego w domu. W takim przypadku przydatny będzie masażer do twarzy. Regularne i systematyczne stosowanie masaży sprawia, że skóra staje się bardziej elastyczna i jędrna. Jej tkanki napinają się, połączenia między komórkami zostają wzmocnione, a krążenie krwi pobudzone. Dzięki temu cera szybko odzyskuje promienny wygląd, jest wyraźnie bardziej ożywiona i odmłodzona.