Klimatyzatory to spore udogodnienie, którego możemy używać nie tylko podczas upalnych dni. Urządzenia te bowiem regulują temperaturę w pomieszczeniach, a także nawilżają i oczyszczają powietrze. Aby jednak klimatyzacja dobrze spełniała swoją rolę, konieczny jest bezbłędny montaż wszystkich jej elementów. Zobaczmy, o których z nich nie można zapomnieć.
Klimatyzacja jest nieskomplikowanym systemem, który według niektórych, porównać można do sposobu działania urządzenia, jakim jest lodówka. Składa się ona z dwóch części, zwanych jednostkami. Jedna z nich jest wewnętrzna, czyli umieszczana w domu lub mieszkaniu, druga zaś, zewnętrzna, powinna znajdować się na elewacji budynku. Jednostka wewnętrzna składa się z takich elementów jak parownik i wentylator, który wymusza przepływ powietrza. To właśnie tutaj powstaje chłód, który możemy poczuć w całym pomieszczeniu. Podczas montażu nie można pominąć o takich częściach jak taca ociekowa i pompka skroplin do klimatyzacji. Ich brak może być niebezpieczny dla całego systemu, prowadząc do niebezpiecznych i drogich w naprawie awarii.
Część zewnętrzna składa się m.in. ze skraplacza, sprężarki i zaworu rozprężnego. Jest także wyposażona w drugi wentylator powietrza. To właśnie ten element odpowiedzialny jest za odprowadzanie ciepła na zewnątrz. Aby następowała płynna wymiana ciepłego i zimnego powietrza, niezbędne są rury, w których odbywa się cały proces. Krąży w nich czynnik chłodniczy, przenoszący ciepło pomiędzy jednostką zewnętrzną i wewnętrzną.