Co jest niezbędne przy montażu okien?

Co jest niezbędne przy montażu okien?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Montaż okien to nie lada wyzwanie dla niejednego budowlańca, ponieważ jeśli jest przeprowadzony w niewłaściwy sposób, to po krótkim czasie okno z pewnością nie będzie funkcjonowało w prawidłowy sposób. Błędy, które mogą zostać popełnione w trakcie montażu, mogą niestety doprowadzić do uszkodzenia połączenia okna ze ścianą budynku, a także do deformacji stolarki w efekcie czego do wnętrza pomieszczenia może zacząć przedostawać się woda. Aby we właściwy sposób przeprowadzić prace montażowe, niezwykle ważne jest to, aby zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne akcesoria. Co jednak będzie potrzebne podczas montażu okien?

Kliny oraz klocki dystansowe

Podczas montażu okien niezwykle ważne jest to, aby ustawić je w odpowiedniej pozycji, co możliwe jest do przeprowadzenia przy pomocy klinów oraz klocków dystansowych. Co jednak warto wiedzieć o tych dwóch elementach? To właśnie na klockach opiera się cała dolna część ramy, natomiast kliny rozmieszcza się zarówno na górze, jak i po bokach okna. Akcesoria te produkuje się z tworzywa sztucznego (najczęściej z PCV, ich powierzchnia dodatkowo posiada ząbki, dzięki którym kliny podczas montażu nie przesuwają się względem siebie) i dzięki nim możliwe jest czasowe ustabilizowanie okna na odpowiedniej pozycji.

Pianka poliuretanowa oraz silikon

W trakcie wykonywania prac montażowych pomiędzy ramą okna a ścianą powstaje pusta przestrzeń, którą należy wypełnić, sięgając po piankę poliuretanową. Produkt ten kompensuje bowiem ruchy, które spowodowane są odkształceniami ramy, a także tworzy pewnego rodzaju opaskę termoizolacyjną, która zabezpiecza wnętrze pomieszczenia przed przedostawaniem się do niego powietrza. Jaką piankę należy jednak wybrać? Jeśli chodzi o montaż okien, to najbardziej polecana jest oczywiście pianka niskoprężna, którą należy nakładać dosyć powoli cienką warstwą po obu stronach okna, nie zapominając przy tym o miejscach, w których znajdowały się wcześniej kliny. Aby zwiększyć przyczepność pianki, przed jej aplikacją należy zwilżyć podłoże wodą, pamiętając również o tym, iż dopiero po upływie doby staje się ona w pełni twarda. W miejscach łączenia ramy ze ścianą warto również użyć neutralnego silikonu, który dodatkowo uszczelni wykończenia we wnętrzu pomieszczenia, dzięki czemu okno nie będzie przepuszczało od zewnątrz powietrza. Na https://sklep.grupamagnum.eu/chemia-budowlana/Silikony/SILIKON-NEUTRALNY-SZKLARSKI-TYTAN.html można go dostać w atrakcyjnej cenie.

Dyble lub kotwy montażowe

Kolejnym bardzo ważnym elementem prac montażowych są dyble lub kotwy montażowe do okien, które służą do zamocowania okna w ościeżu. Który element warto jednak wybrać? Wszystko uzależnione jest od warunków budowlanych i decyzje o wyborze odpowiedniego elementu powinien podjąć montażysta. Co jednak warto wiedzieć o tych dwóch rozwiązaniach? Dyble nie są zalecane do mocowania dolnych części ościeżnic oraz progów, jednak zdaniem wielu montażystów zapewniają one większą stabilność. Jeśli chodzi natomiast o kotwy, to z estetycznego punktu widzenia są one lepszym rozwiązaniem, ponieważ podczas prac nie wymagają naruszania ramy okna, jednak ich montaż jest nieco bardziej pracochłonny.

Taśmy

Prace montażowe okna wymagają użycia kilku różnych taśm, wśród których należy wymienić taśmę paroprzepuszczalną, taśmę paroizolacyjną, a także taśmę rozprężną. Czym jednak różnią się one między sobą i do czego tak naprawdę służą? Zadaniem taśmy paroprzepuszczalnej jest uszczelnienie styku ościeżnicy oraz muru od elewacyjnej strony ściany. Oprócz tego zapobiega ona przedostawaniu się wody z zewnątrz mieszkania pod warstwę ocieplenia. Taśma paroizolacyjna to z kolei samoprzylepna taśma służąca do uszczelnienia styku ramy okna z murem od strony wewnętrznej pomieszczenia. Dzięki temu do izolacji mieszkania nie przedostaje się zbyt dużo wilgoci, co z technicznego punktu widzenia jest niezwykle ważne. Ostatnią bardzo ważną taśmą jest taśma rozprężna, którą wykorzystuje się do uszczelnienia styku okna z murem. W sytuacji, gdy szczelina nie jest zbyt duża, to taśmę można bez problemu zastosować zamiast wspomnianej nieco wcześniej pianki poliuretanowej, jednak zazwyczaj montażyści stosują taśmę właśnie jako uzupełnienie pianki. Rozwiązanie to pomaga uszczelnić styk okna z murem od strony zewnętrznej pomieszczenia, co dodatkowo wpływa na zachowanie wszelkich właściwości przez piankę, która nie jest wówczas narażona na niekorzystne działanie promieni słonecznych. Bardzo ważną właściwością taśmy rozprężnej jest fakt, iż nie wchłania ona, a także nie przepuszcza wody, ponieważ jest impregnowana. Można ją zarówno nakleić przed zamocowaniem okna, jak i umieścić w szczelinie tuż po zamontowaniu ościeżnicy. Po założeniu tej taśmy nie trzeba już zakładać taśmy paroprzepuszczalnej.

Kształtki parapetowe

Ostatnim istotnym elementem podczas montażu okien są kształtki parapetowe, które pomagają zabezpieczyć, a także izolują dolną część łączenia okna z murem. Element ten charakteryzuje nie tylko twardość, ale również odporność na obciążenia a co najważniejsze kształtki mają bardzo niski współczynnik przewodzenia ciepła, co bezpośrednio wpływa na wzrost parametrów termoizolacyjnych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*