Badania NDT – kiedy potrzebne?

Badania nieniszczące są pomocne do ustalenia właściwości fizycznych danego materiału lub konstrukcji. Wykonuje się je bez ingerencji w badany przedmiot, dzięki czemu są one bezpieczne i bezinwazyjne. Z pomocą poszczególnych metod można dokonać pomiarów i znaleźć usterki zarówno elementów, będących na etapie produkcji, jak i gotowych już konstrukcji. W przypadku elewacji budynku, czy stolarki okiennej badania NDT pozwalają ocenić, jak bardzo nieszczelne są materiały i gdzie należy dokonać uzupełnienia.

Jakie są metody badań nieniszczących?

Podczas produkcji różnego rodzaju wyrobów ważna jest kontrola powierzchni materiału. Dotyczy to, np. złącz spawanych, które muszą być wykonane z należytą precyzją. Istnieje wiele metod badań NDT, dzięki którym można ocenić stan danego wyrobu. Badania wizualne, które można znaleźć pod adresem https://ndtgorka.com.pl/, pozwalają na zlokalizowanie nieciągłości powierzchniowych. W przypadku chęci dokładniejszego zbadania konstrukcji warto przeprowadzić dodatkowe testy, np. penetracyjne, które polega na obserwacji wnikającej w uszkodzone miejsca cieczy. Za pomocą badań nieniszczących można dokładnie ocenić dany materiał. Poszczególne metody pozwalają zlokalizować usterki na każdym etapie produkcji, czy eksploatacji produktu.

O autorze

Łatwa Odpowiedź
Łatwa Odpowiedź
Koncentrujemy się na udzielaniu krótkich, zwięzłych, ale merytorycznie wartościowych odpowiedzi na popularne i często zadawane pytania.

Bądź pierwszym komentującym w "Badania NDT – kiedy potrzebne?"

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie upubliczniony.


*


cztery × 5 =