Awaria smartfona – jakie kroki podjąć, aby go odzyskać?

Awaria smartfona – jakie kroki podjąć, aby go odzyskać?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Awarie nowoczesnych smartfonów wciąż nie należą do rzadkości. Gdy wystąpią, właściciel ma poważny problem, ponieważ na telefonie często posiadał istotne dla siebie dane. Całkowity brak możliwości włączenia urządzenia powoduje, że nie można przenieść ich na inne urządzenie, bądź wykonać kopii zapasowej na komputerze. Pojawia się wtedy pytanie jak uratować telefon. Podpowiadamy gdzie najlepiej udać się z niedziałającym smartfonem oraz jakie usterki zdarzają się najczęściej.

Uszkodzenie baterii

Gdy telefon ma już kilka lat, w czasie których był intensywnie eksploatowany, akumulator znajdujący się we wnętrzu na pewno stracił swoją pierwotną sprawność. Jest to normalna rzecz, baterie ulegają bowiem naturalnemu zużyciu, które objawia się stopniowym obniżaniem ich pojemności. Dopóki jednak urządzenie działa po podłączeniu do ładowarki, nasze dane są bezpieczne. Możemy przesłać je do innego smartfona, komputera bądź wykonać kopię na karcie pamięci. Niestety jeśli bateria jest już skrajnie zużyta, telefon może całkowicie odmówić posłuszeństwa.

Niektóre urządzenia posiadają zabezpieczenie, które nie pozwala na dalsze użytkowanie nawet z podpiętą ładowarką w powyższej sytuacji. Ponieważ większość współczesnych urządzeń nie posiada wymiennego akumulatora, konieczne będzie odwiedzenie serwisu, by przywrócić telefon do użytku. Procedura wymiany baterii w iPhonie 6S jest łatwa dla serwisanta, dlatego też kosztuje góra kilkadziesiąt złotych. Po takim zabiegu smartfon nie tylko będzie znów działał, ale dodatkowo zyskamy całkowicie nowy akumulator.

Poważniejsze awarie

Niestety czasami mogą nas spotkać bardziej skomplikowane usterki. Pojawiają się zwykle w wyniku uszkodzenia mechanicznego, na przykład poprzez upuszczenie urządzenia na podłogę, choć nie jest to reguła. Czasami jakiś podzespół elektroniczny zawiedzie i konieczna będzie jego wymiana. Zdarzają się przypadki awarii procesora, głównej pamięci operacyjnej, bądź pamięci NAND. Tutaj operacja przywracania smartfona do życia polega na dokładnym zdiagnozowaniu uszkodzonego podzespołu, odlutowaniu go od płyty głównej i zastąpieniu nowym.

Ponieważ wszystkie elementy są niesamowicie zminiaturyzowane, do przeprowadzenia takiej operacji potrzebna jest iście zegarmistrzowska precyzja. Dlatego nigdy nie powinniśmy oddawać naszego urządzenia do pierwszego lepszego serwisu GSM. Warto przeszukać internet i sprawdzić gdzie w naszej okolicy znajduje się polecany przez innych internautów Serwis Apple Warszawa jako największe miasto w Polsce daje nam ogromny wybór, możemy więc być pewni że znajdziemy coś wartego uwagi w najbliższej okolicy.

Zdarzają się czasem usterki tak poważne, że nie ma możliwości doprowadzenia telefonu do poprzedniego stanu. Mowa na przykład o spaleniu płyty głównej, którą trzeba będzie wymienić na nową. Jednak nawet w takim przypadku dane zapisane w pamięci smartfona nie przepadną. Dobry serwisant nie będzie miał problemu z tym, by wykonać ich kopię zapasową i przywrócić po wymianie kluczowego podzespołu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*