Smaki kuchni chińskiej to przede wszystkim przyprawy. Aromatyczne, ostre i zawsze świeże. To właśnie one decydują o jej niepowtarzalnym smaku i zapachu. Jeśli nigdy jeszcze nie przygotowywaliśmy potraw z Państwa Środka, to jest to najwyższy czas, by to zmienić. W związku tym zapoznajmy się z produktami na stronie następującego przedstawiciela na rynku https://www.kuchnieorientu.pl/kuchniachinska/ i wybierzmy, na co mamy ochotę.
Chiny to ogromny kraj. Każda jego część ma swoje odmienne tradycje kulinarne. A zwyczaje i smaki zależą od regionu geograficznego, z którego pochodzą. Inną kuchnię zastaniemy w Szanghaju, inną zaś w Pekinie czy w prowincji Syczuan. Łączy je jednak pewna filozofia smaku, a zarazem zdrowia i harmonii. Wszystkie przyrządzane według tradycyjnej kuchni chińskiej potrawy muszą bazować na pięciu podstawowych smakach: słonym, słodkim, kwaśnym, gorzkim i ostrym. Warto zaopatrzyć się więc w gotową mieszankę przypraw lub samemu ją sobie stworzyć. Nie może zabraknąć w niej ostrego chili, rozgrzewającego imbiru oraz anyżu. Nie ma jednak jednej, poprawnej metody mieszania tych smaków. Ważne jest natomiast, by nie zapomnieć o żadnym z nich w trakcie przyrządzania posiłków.
Pamiętać należy także o słonym sosie sojowym i chińskich grzybkach shitake, który dostarczą potrawom naturalnego smaku umami. Kuchnia Chin nie obejdzie się też bez ryżu. Jest on dodawany do niemal wszystkich dań, podobnie jak u nas ziemniaki, ale można przyrządzać z niego także desery. W trakcie gotowania pamiętajmy też o zachowaniu harmonii między smakiem, fakturą potrawy, jej zapachem i kolorem. W kuchni chińskiej liczy się każdy detal.