Język służy do opisywania rzeczywistości – ta jest inaczej widziana przez osoby młode, a inaczej przez osoby starsze. Nie dziwne zatem, że występują różnice w słownictwie stosowanym przez te grupy wiekowe. Przykładowo słowo „dzban” przez starszych kojarzone jest z naczyniem służącym do przenoszenia płynów, lecz osobie w wieku nastoletnim kojarzyć się będzie z osobą głupią. Nieznajomość niektórych zwrotów może być problematyczna, zwłaszcza w relacjach z dziećmi czy znacznie młodszym rodzeństwem, toteż warto znać zwroty używane przez młodzież.
Słowa pochodzące z młodzieżowego slangu często powstają w wyniku modyfikacji różnych wyrazów poprzez zmianę ich końcówki. Przykładem może być „jesieniara” – oznaczająca osobę lubiącą jesień. Spotkać możemy się również z „rzepiarą” – czyli dziewczyną robiącą sobie zdjęcia w kwitnących polach rzepaku. Podczas rozmowy z młodymi ludźmi możemy usłyszeć, że coś jest „masne” – w zależności od kontekstu może być to coś dobrego lub wielkiego, np. „masna impreza”. Nie możemy również zapomnieć o „XD” – oznaczające coś śmiesznego. W głównej mierze jest wykorzystywane jako emotikon podczas czatowania ze znajomymi, rzadziej w rozmowie. W kontekście czegoś zabawnego nastolatkowe mówią, że jest to „bekowe”, w momencie kiedy coś jest „bezbekowe”, to znaczy, że nie jest zabawne.
W młodzieżowym slangu możemy znaleźć dużo więcej zwrotów, np. słowo „sztos” czy „alternatywka” – ich definicję oraz znaczenie innych wyrazów używanych przez młodzież możemy znaleźć pod adresem https://sztosowe.pl/slowa-ze-slangu-mlodziezowego-co-znaczy-slowo-sztos/.