Samochód w ramach umowy leasingowej – cechy charakterystyczne tego rozwiązania

Samochód w ramach umowy leasingowej – cechy charakterystyczne tego rozwiązania
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Leasing to umowa między dwoma podmiotami, zawierana na czas określony, która umożliwia jednej ze stron odpłatne użytkowanie samochodu. W ofercie znajdują się zarówno pojazdy ciężarowe, osobowe, jak i dostawcze i każdy z nich może stać się przedmiotem umowy leasingowej. W transakcji uczestniczą leasingodawca, zwany też finansującym oraz leasingobiorca, zwany korzystającym. Na wartość raty leasingowej składają się rata kapitałowa (jest odzwierciedleniem wartości bazowej auta) i raty odsetkowe z tytułu finansowania. Koszty pokrywane przez korzystającego dotyczą także opłaty wstępnej oraz ewentualnie końcowej. Leasingobiorcą może być zarówno osoba prywatna (leasing konsumencki), jak i przedsiębiorca. Niniejsza forma finansowania kierowana jest przede wszystkim dla firm, niezależnie od prezentowanej przez nich formy prawnej. 

Rodzaje leasingu samochodowego

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje leasingu. Pierwszym jest operacyjny, którego zasady są podobne do dzierżawy lub najmu. Przedmiot finansowania jest częścią majątku leasingodawcy. W związku z tym to on może wykonywać odpisy amortyzacyjne, które stanowią koszt uzyskania przychodów. W ten koszt wchodzą zarówno wpłata początkowa, jak i całość comiesięcznej wpłaty. Drugim rodzajem jest leasing finansowy, który jest podobny do sprzedaży ratalnej. Od pierwszego typu różni się tym, samochód jest częścią majątku korzystającego. W tym wypadku to leasingobiorca ma prawo zaliczać  odpisy amortyzacyjne i odsetki od rat leasingowych jako koszty uzyskania przychodów. Kolejną różnicą jest to, że okres obowiązywania umowy jest krótszy niż czas gospodarczego zużycia samochodu.

Ważne aspekty leasingu

Zwiększone zainteresowanie tą opcją finansowania, spowodowało nasilenie konkurencji na rynku. W związku z tym klient staje przed ogromnym wyborem dotyczącym firmy, z którą może potencjalnie podpisać umowę leasingową. Aby procedura przebiegła korzystnie, warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na ceny. Wysokość rat nie powinna przekraczać możliwości budżetowych korzystającego ani wprowadzać go w zadłużenia czy problemy finansowe. Warto również zweryfikować dostępne promocje. Czasami firmy oferują je na konkretne modele samochodów, dzięki czemu można nabyć auto na atrakcyjnych warunkach. Kolejnym czynnikiem są rabaty w ratach leasingowych. Oprócz czasowych promocji na wybrane modele aut, niektóre firmy leasingowe proponują również korzystne oferty w ratach leasingowych. Z powodu dużej konkurencyjności na rynku, firmy próbują zdobyć klientów wszystkimi możliwymi sposobami. Korzystne formy finansowania są jednym z podstawowych atutów. Ponadto należy zwrócić uwagę na obecność dodatkowych kosztów. Czasami firmy wymagają pokrywania ekstra kosztów związanych np. ze specyfiką ubezpieczenia samochodu czy naprawą. Wszystko to wpływa na ostateczną opłacalność umowy. Ostatnim elementem jest wysokość limitów. Należy sprawdzić, czy zostały odgórnie nałożone, a jeśli tak to jaka jest ich wartość. Wysokość kosztów leasingu można zweryfikować u odpowiednich przedstawicieli na rynku jak np. https://kalkulator.vwbank.pl/seat.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*