Kupując monitor do gier nie możemy po prostu zdecydować się na dowolny model. Skoro mamy sprecyzowaną potrzebę, do której zaspokojenia urządzenie to będzie nam potrzebne, to powinniśmy zastanowić się, na co zwrócić uwagę, by monitor jak najlepiej sprawował swoją funkcję.
Jedną z podstawowych kwestii, jaką od początku powinniśmy mieć na uwadze jest rodzaj matrycy ekranu wybranego monitora. Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje matryc – TN, IPS oraz VA.
Najtańszą opcją, skierowaną do graczy mających dość mocno ograniczony budżet są matryce TN. Oferują one bardzo wysoką częstotliwość odświeżania i szybki czas reakcji, lecz mają kłopoty z odpowiednim odwzorowaniem kolorów, szczególnie głębokiej czerni. Matryce IPS to droższa wersja o solidnym odwzorowaniu kolorów i zadowalającym kącie widzenia, ale cechują się wolniejszym czasem reakcji w porównaniu z dwoma pozostałymi rodzajami. Z kolei matryce VA cechują się parametrami słabszymi od modeli IPS, ale również umiarkowaną ceną.
Chcąc w komfortowy sposób grać we współczesne produkcje, potrzebować będziemy monitora obsługującego przynajmniej standard HD. Na szczęście ich cena nie jest wysoka, ale o ile nie ogranicza nas budżet, dobrym pomysłem będzie zaopatrzenie się w monitor obsługujący także wyższe standardy. Używane monitory Warszawa obsługujące rozdzielczość WQHD lub 4K pozwolą na wykorzystanie pełnego potencjału graficznego nawet najnowszych gier.
Jest to jeden z najważniejszych parametrów – generalnie rzecz biorąc, im jest wyższa tym na bardziej dynamiczną rozgrywkę pozwala monitor. W dzisiejszych czasach najczęściej spotyka się modele o częstotliwości odświeżania wynoszącej od 60 do 240Hz. Jeśli gramy głównie w gry o dynamicznym tempie akcji, na przykład strzelanki FPS, powinniśmy zainwestować w monitor o częstotliwości odświeżania wynoszącej co najmniej 140 Hz. Oczywiście, im wyższa częstotliwość, tym, w zdecydowanej większości przypadków, wyższa cena.
Przede wszystkim – na format wyświetlania obrazu. Do gier nadają się najlepiej monitory wyświetlające obraz w formacie 16:9, choć w sklepie znajdziemy też modele 16:10 czy 32:9. Warto jest również, przed zakupem monitora upewnić się jaki jest jego input lag, czyli opóźnienie sygnału. Jeżeli producent nie zawarł tej informacji wśród oficjalnych danych technicznych, znajdziemy ją korzystając z różnego rodzaju porównywarek czy rankingów internetowych.