Korzystanie z pojazdu ma zasadniczą zaletę – przemieszczenie się w krótkim czasie z punktu A do punktu B. Aby taka podróż przebiegła bez żadnych niespodziewanych zdarzeń niosących przykre konsekwencje, należy zadbać o to, by auto było przygotowane na zmieniające się warunki pogodowe. Aktualny przegląd, wymienione szwankujące części, aktualna apteczka zdrowia są zabiegami niezbędnymi w osiągnięciu bezpieczeństwa pasażerów oraz kierowcy. Jedną z takich czynności jest dopasowanie szerokości opony do posiadanego pojazdu. Jak tego dokonać?
W pierwszej kolejności kierowca musi być świadomy, gdzie tak naprawdę może odszukać danych dotyczących właściwego rozmiaru opon pojazdu.Powyższe informacje często zamieszczane są między innymi: w tabeli rozmiarów, na zaleceniach producenta pojazdu oraz na aktualnie użytkowanym ogumieniu. Ostatnia opcja jest najbardziej intuicyjna. Koła zawierają na boku ciąg znaków, które bezpośrednio określają właściwe parametry opon. Taka gwarancja ma miejsce wyłącznie w przypadku aut zakupionych w salonach dealerów.
Natomiast w sytuacji, gdy kierowca zdecydował się na zakup auta używanego, istnieje prawdopodobieństwo, że zainstalowane opony odbiegają parametrami od stanu właściwego. Z oponami Goodyear nawet niedzielny kierowca poczuje komfort i bezpieczeństwo nawet podczas długich podróży. Jeśli średnica zewnętrzna oraz inne wskaźniki spełniają wymagania marki, gwarantuje to ochronę zdrowia podróżujących.
Najbardziej popularną metodą odszukania prawidłowego rozmiaru ogumienia jest jego identyfikacja w instrukcji danego modelu pojazdu. Takich danych należy szukać w rozdziale omawiającym specyfikację techniczną auta. Inną ewentualnością jest sprawdzenie takich miejsc jak klapka wlewu od paliwa, próg drzwi- oczywiście od strony kierowcy, słupek za kierownicą oraz wewnętrzna część drzwi przy mechanizmie zamka- także od strony kierowcy.
Jeśli jednak te wskazówki nie pomogły we właściwym dopasowaniu szerokości opony do pojazdu, pozostaje jedynie wizyta u dealera marki lub w serwisie wulkanizacyjnym. W tych miejscach z pewnością każdy kierowca, niezależnie od posiadanych predyspozycji, czy wiedzy uzyska niezbędne wiadomości, które uchronią go przed przykrymi konsekwencjami jak wypadek lub stłuczka.
Wcześniej wspomniany ciąg znaków np. 195/50 R15 82 T to pełny zapis dotyczący rozmiaru ogumienia. Jednakże, co tak naprawdę oznaczają poszczególne człony zapisu? W tym wypadku rozmiar 195 to szerokość opony wyrażona w milimetrach. Wartość 50 z kolei to wysokość profilu opony, w prostych słowach jest to stosunek wysokości boku opony do jej średnicy. Z podanego wyżej zapisu wynika, że 50 określa 50% z 195 mm czyli 97,5 mm.
Symbol R odpowiada konstrukcji radialnej- właściwemu rodzajowi budowy ogumienia. Liczba 15 znajdująca się obok R średnicę koła samochodu, a zarazem średnicę obręczy, taką wartość oznacza się w calach. Za wartość indeksu nośności w oponie odpowiada w przypadku tego ciągu znaków wartość 82. Z kolei T indeks prędkości klasy. Łączny zapis 82 T odzwierciedla stosunek maksymalnego obciążenia, jakie może przenieść ogumienie do maksymalnej dopuszczalnej prędkości.
W pierwszej kolejności dojdzie do zwiększonej eksploatacji, przez co koszty utrzymania auta się zwiększą . Montując opony niezgodne do parametrów auta, dochodzi także do utraty ich gwarancji. W przypadku kontroli drogowej policjant może nałożyć na kierowcę mandat, ze względu na korzystanie z pojazdu niezgodnie z zaleceniami producenta. W ostateczności, kiedy dojdzie do zdarzenia drogowego ubezpieczyciel jest nawet w stanie odmówić wypłacenia odszkodowania.
Szereg konsekwencji czeka na kierowców, którzy nierozważnie podchodzą do tak fundamentalnych kwestii. Decydując się na zakup auta, należy liczyć się z kosztami związanymi z eksploatacją, naprawą, a przede wszystkim właściwą wymianą podzespołów. Opony Maxxis są dobrym przykładem, że w rozsądnej cenie można uzyskać komfort i bezpieczeństwo.