Zapalenie dziąseł jest bardzo częstą dolegliwością, której występowanie nie jest zależne od wieku. Dlatego tak ważna jest szybka diagnoza i podjęcie leczenia, które pozwoli zachować zdrowie nie tylko dziąseł, ale również zębów. Jakie objawy świadczą o zapaleniu dziąseł?
Zapalenie dziąseł – dlaczego powstaje?
Bardzo częstą przyczyną rozwoju zapalenia jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Zapalenie powstaje w momencie, w którym patogeny przenikają przez błonę śluzową jamy ustnej, której ciągłość została naruszona. W momencie, w którym higiena prowadzona jest w sposób nieprawidłowy, ilość drobnoustrojów różnych rodzajów znajdująca się na uszkodzonym obszarze jest tak duża, że układ immunologiczny organizmu podejmuje z nimi walkę. Zaczyna toczyć się wtedy stan zapalny, który może mieć różną manifestację kliniczną. Jakie są jego objawy?
Zapalenie dziąseł – objawy
Stan zapalny związany jest ze zwiększeniem dopływu krwi do obszaru zajętego zapaleniem. Wiązać się będzie to więc z obrzękiem dziąseł oraz ich zaczerwienieniem, a podczas szczotkowania może pojawić się krew. Z czasem zęby mogą stawać się chwiejne, a przegryzaniu pokarmów może towarzyszyć nieznośny ból. W przypadku zaobserwowania u siebie jednego z powyższych objawów, warto jak najszybciej odwiedzić stomatologa, gdyż powikłane zapalenie dziąseł może prowadzić nie tylko do poważnych chorób przyzębia i zębów, ale także do szerzenia się drobnoustroju wywołując uogólnione reakcje immunologiczne. Dentystę zajmującego się profilaktyką i leczeniem zapalenia dziąseł, można znaleźć na przykład na stronie https://dentysta-stomatolog.konin.pl/.
Bądź pierwszym komentującym w "Zapalenie dziąseł – jakie są objawy?"