Umowa u notariusza – kiedy należy ją podpisać?

Wiele osób podpisujących różnorodne dokumenty nie zdaje sobie sprawy z faktu, że tak naprawdę zawierane w obecności notariusza, czyli osoby mające stosowne uprawnienia do sporządzania aktów prawnych. Współpraca z takim specjalistą ma zapobiec ewentualnym sporom sądowym obydwu stron umowy, które będą wynikać na przykład z luźnej interpretacji postanowień dokumentu. Jednocześnie pozwala to na dochodzenie praw podmiotom zaangażowanym w daną umowę. Ze względu na to niezwykle istotne jest, aby ważne umowy podpisywać właśnie w obecności notariusza. Kiedy jednak szczególnie należy to zrobić?

Kiedy zdecydować się na podpisanie umowy przy asyście notariusza?

Notariusze świadczą obecnie swoje usługi na szeroką skalę. Można ich spotkać m.in. w Gnieźnie, Warszawie czy Krakowie, a wybór konkretnego notariusza będzie zależny od indywidualnych okoliczności. Jeżeli wybrany zostanie notariusz Gniezno cennik z pewnością będzie bardziej przystępny niż te w większych miastach czy samej stolicy. Ważne jednak, aby pomimo kosztów związanych z uzyskaniem pomocy notariusza, zdecydować się współpracę z nim w niektórych sytuacjach. Będzie to konieczne przede wszystkim przy zawieraniu umów sprzedaży nieruchomości, umów spółek, umów darowizny, umów dotyczących zmiany własności lokalu, a także intercyz, czyli małżeńskich umów majątkowych. Wszystkie wymienione dokumenty będą miały moc prawną tylko wtedy, gdy zostaną podpisane w obecności notariusza, dlatego tak ważne jest, aby skontaktować się z nim w razie potrzeby.

O autorze

Łatwa Odpowiedź
Łatwa Odpowiedź
Koncentrujemy się na udzielaniu krótkich, zwięzłych, ale merytorycznie wartościowych odpowiedzi na popularne i często zadawane pytania.

Bądź pierwszym komentującym w "Umowa u notariusza – kiedy należy ją podpisać?"

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie upubliczniony.


*


11 − 8 =