Dlaczego yerba w naczyniu tykwy smakuje najlepiej?

Dlaczego yerba w naczyniu tykwy smakuje najlepiej?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Pijesz yerba mate albo właśnie podjąłeś decyzję o zakupie akcesoriów, by cieszyć się smakiem i właściwościami zdrowotnymi tego naparu? Dowiedz się, dlaczego yerba w naczyniu tykwy smakuje najlepiej.

Naczynia do zaparzania Yerba Mate

Istnieje wiele rozwiązań, jeśli chodzi o naczynia do zaparzania Yerba Mate. Tradycyjnie do przygotowywania naparu z liści ostrokrzewu paragwajskiego wykorzystuje się matero, inaczej zwane calabaza. Jest to naczynie wykonane z naturalnego, wysuszonego owocu tykwy pospolitej (lagenaria siceraria). Alternatywą dla naczynia z tykwy stały się naczynia ceramiczne. Są one wygodniejsze w codziennym użytkowaniu, gdyż nie trzeba przywiązywać zbytniej wagi do ich odpowiedniej konserwacji.

Wpływ naczynia na smak Yerba Mate

Smak yerba mate uzależniony jest nie tylko od rodzaju Yerba Mate, ale także od naczynia, w którym zostaje zaparzony. Napar z oryginalnej tykwy będzie z pewnością niepowtarzalny. W dodatku z czasem będzie ulegał zmianie w wyniku nasiąkania tykwy. Za każdym razem zalewając ulubioną Yerba Mate, np. Yerba Mate 90 60 90, masz szansę delektować się lekko dyniowym smakiem, który tykwa dodaje od siebie. Do odczuwania walorów smakowych przyczynia się także kształt owocu tykwy, a przez to i naczynka. Na dole szeroki, w górnej części ulegający zwężeniu sprawia, że zalany susz wilgotnieje stopniowo. Liście i patyczki Yerba Mate uwalniają esencję w naturalny sposób.

Istotny dla walorów smakowych i użytkowania naczynia z tykwy jest także proces przygotowania tegoż naczynia do użytkowania, określany jako currado. Pozwala on pozbyć się resztek miąższu, dokonać dezynfekcji, a także odpowiednio je zakonserwować. W tym celu nową tykwę trzeba napełnić wodą na około 0,5 godz. Po tym czasie trzeba opróżnić tykwę i wsypać do niej Yerba Mate do 2/3 wysokości naczynia, zalać gorącą wodę i pozostawić na 12 godzin, pamiętając o uzupełnianiu naparu wodą, bo będzie nasiąkał. Wydrapać miąższ z naczynia i jeszcze raz wyparzyć. Pozostawić do wyschnięcia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*