Co powinno znaleźć się w pokoju hotelowym?

Co powinno znaleźć się w pokoju hotelowym?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Funkcjonalne meble

Pokój hotelowy to miejsce przeznaczone do spania, relaksu, a niekiedy jedzenia i pracy. Żeby pomieszczenie to mogło spełniać tyle funkcji jednocześnie, niezbędne jest jego odpowiednie wyposażenie. Ograniczona ilość miejsca sprawia, że w pokoju hotelowym powinny znaleźć się jedynie najbardziej potrzebne meble. Najważniejszym z nich jest z pewnością łóżko. Pomieszczenia jednoosobowe wyposażone są w jedno łóżko, w pokojach dwuosobowych może znaleźć się jedno duże łoże lub dwa mniejsze. Obok łóżka powinien znaleźć się stolik nocny. W przypadku pomieszczeń dwuosobowych optymalne jest umieszczenie dwóch stolików po obu stronach. Do komfortowego przechowywania odzieży niezbędna jest szafa. Najbardziej funkcjonalnym rozwiązaniem są szafy wyposażone w wieszaki, na których można powiesić ubrania bez ryzyka ich ugniecenia. Szafę należy umieścić w takiej części pomieszczenia, w której dostęp do niej będzie najłatwiejszy.

Podstawowy element wyposażenia wielu pokojów hotelowych stanowi także niewielkie biurko wraz z krzesłem. Jest to specjalnie wydzielone miejsce, w którym gość może zjeść posiłek lub wykonywać swoje obowiązki służbowe. Meble stanowiące wyposażenie pokoju hotelowego zazwyczaj mają proste kształty. Największą trwałość zapewniają wyroby wykonane z litego drewna, które jest odporne na uszkodzenia mechaniczne, a także zalanie. W pokojach hotelowych nie zaleca się stosowania mebli fornirowych ze względu na łatwość ich zniszczenia. Nawet niewielkie zalanie okleiny cieczą prowadzi do jej odklejenia. Zastosowanie mebli z naturalnego drewna wpływa również na wytworzenie się przyjaznego dla zdrowia mikroklimatu, co z kolei przekłada się na lepsze samopoczucie hotelowych gości.

Wygodne łóżko

Pierwszą czynnością, jaką wykonuje większość gości hotelowych po wejściu do pokoju, jest sprawdzenie miękkości łóżka. Te właśnie ten mebel stanowi najważniejszy element wyposażenia. Konstrukcja łóżka hotelowego powinna być solidna i trwała. Niedopuszczalne są jakiekolwiek trzeszczenia, czy skrzypienia, świadczące o wysłużeniu sprzętu. Istotne znaczenie ma także wysokość łóżka. Przyjmuje się, że optymalna wysokość mieści się w przedziale od 50 cm do 65 cm. Zbyt niskie łóżko może negatywnie wpływać na komfort korzystania, z kolei zbyt wysokie może utrudniać wchodzenie i schodzenie. Standardowa długość i szerokość pojedynczego łóżka w pokoju hotelowym wynosi 90×200 cm. W przypadku pomieszczeń dwuosobowych stosuje się dwa modele pojedyncze lub jedno łóżko z materacem 160×200 cm. W najbardziej luksusowych apartamentach dostępne są łoża małżeńskie o wymiarach 200×200 cm. Większość mebli sypialnianych przeznaczonych dla hoteli wyposażonych jest w zagłówek. Zagłówek pełni nie tylko funkcję dekoracyjną, ale dodatkowo chroni ścianę przed zabrudzeniem. Najbardziej popularne są zagłówki tapicerowane, które wyglądają efektownie, są przy tym trwałe i łatwe w czyszczeniu.

Poza  wyglądem i wymiarami łóżka o komforcie snu w największym stopniu decyduje rodzaj zastosowanego materaca. W sprzedaży znaleźć można produkty wyposażone w sprężyny bonellowe, kieszeniowe lub modele piankowe. Materace bonellowe są coraz rzadziej stosowane. Pomimo tego, że są stosunkowo tanie, zapewniają przeciętny komfort użytkownikom. Zdecydowanie częściej hotelarze sięgają po materace ze sprężynami kieszeniowymi. Tego rodzaju konstrukcje są trwałe i stanowią dobre podparcie dla kręgosłupa. W związku z ograniczoną trwałością elementów mechanicznych w pokojach hotelowych często spotkać można materace piankowe pozbawione sprężyn. Chociaż tego rodzaju produkty mają wiele zalet, nie są również pozbawione wad. Zdarza się, że niektóre modele wykonane z pianki poliuretanowej niskiej jakości podczas długotrwałego użytkowania ulegają odkształceniom. Z kolei materace lateksowe lub wykonane z trwałej pianki termoelastycznej, są zdecydowanie droższe w zakupie. Podczas wyboru materaca do pokoju hotelowego, trzeba także zwrócić uwagę na jego miękkość. Zazwyczaj zaleca się stosowanie produktów o średnim poziomie twardości, ponieważ takie preferuje większość hotelowych gości.

Praktyczne sprzęty i dodatki

W dobrze wyposażonym pokoju hotelowym powinno znaleźć się miejsce dla kilku praktycznych sprzętów i dodatków. Jeżeli w pomieszczeniu znajduje się biurko, warto zadbać o to, aby w jego wnętrzu umieścić niewielką lodówkę. Dzięki niej goście mogą schłodzić napoje lub przechowywać żywność, która w temperaturze pokojowej mogłaby szybko się popsuć. Standardowym wyposażeniem niemal każdego pokoju hotelowego jest telewizor. Aby przedmiot ten nie zagracał pomieszczenia i nie zajmował zbyt wiele miejsca, zaleca się powieszenie go na ścianie znajdującej się przed łóżkiem. Telewizor powinien być stosunkowo duży i zapewniać dostęp do bogatej oferty programowej. W związku z tym, że wielu gości podczas pobytu w hotelu korzysta z przenośnych urządzeń mobilnych, takich jak smartfony, tablety oraz laptopy, wskazane jest zapewnienie dostępu do szybkiego i bezprzewodowego łącza internetowego. Do praktycznych sprzętów, które powinny znaleźć się w pomieszczeniach hotelowych, zaliczyć należy też czajniki elektryczne, żelazka oraz deski do prasowania. Niewielki czajnik umieszczony na biurku nie zajmie dużo miejsca, a z pewnością wpłynie na komfort korzystania w pokoju hotelowego.

Jeżeli pomieszczenie jest stosunkowo duże, warto umieścić w nim także urządzenia potrzebne do prasowania. Dzięki nim łatwo poprawić wygląd ubrań pogniecionych podczas transportu w walizce. W związku z tym, że w większości współczesnych pokojów hotelowych znajduje się łazienka, trzeba pamiętać o jej odpowiednim wyposażeniu. Dobrym zwyczajem jest zapewnienie gościom dostępu do artykułów higienicznych, takich jak papier toaletowy, chusteczki higieniczne, mydła oraz szampony. W łazience powinny też znaleźć się ręczniki przeznaczone zarówno do wycierania rąk, jak i ciała po kąpaniu. W niektórych pomieszczeniach znaleźć można także suszarki do włosów. Ze względu na ograniczoną ilość przestrzeni, każdy hotelarz musi samodzielnie zdecydować, które sprzęty powinny znaleźć się na wyposażeniu. Umiejętny dobór i rozmieszczenie mebli oraz przedmiotów pozwala uniknąć zagracenia i stworzyć funkcjonalne oraz komfortowe wnętrze, z którego goście będą chętnie korzystać podczas urlopów, spotkań biznesowych, czy też imprez okolicznościowych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*