Co może być przyczyną przegrzewania się komputera?

Co może być przyczyną przegrzewania się komputera?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Komputer stacjonarny oraz przenośny to niezwykle skomplikowane urządzenia, które niekiedy ulegają awariom. Często zdarza się też, że z różnych przyczyn nadmiernie się przegrzewają, co skutkuje znaczącym spadkiem wydajności, czyli najczęściej bardzo wolnym ładowaniem się poszczególnych okien i sporym hałasem dobiegającym spod obudowy.

Oczywiście prawdą jest, że dobrze zaprojektowany komputer nie powinien się przegrzewać, ale z drugiej strony z czasem w wyniku dużej eksploatacji niektóre podzespoły po prostu zużywają się, brudzą i wymagają oczyszczenia lub wymiany.

Nie tylko procesor czy karta graficzna

Zdecydowanie najbardziej gorącymi podzespołami są procesory i karty graficzne. Dotyczy to nie tylko urządzeń komercyjnych i marketowych, ale również sprzętów uznanych producentów – doskonałym przykładem jest komputer stacjonarny Apple. Dzieje się tak, ponieważ wymienione elementy pobierają najwięcej energii. Objawy ich przegrzania to przede wszystkim liczne restarty, częste zawieszanie się komputera w trakcie korzystania z zaawansowanych programów lub gier, a także chwilowe spadki wydajności.

Aby uniknąć tych problemów nie należy podkręcać procesora, a także warto zakupić specjalną podkładkę chłodzącą (dotyczy to laptopa), która znacznie obniży temperaturę sprzętu. Można też udać się do serwisu i zapłacić za dokładne wyczyszczenie komputera z kurzu, a ostatecznym rozwiązaniem jest wymiana podzespołów na nowe. W tym ostatnim przypadku trzeba się jednak liczyć ze sporym wydatkiem

Jeśli z kolei chodzi o zasilacz laptop jest takim urządzeniem, które zazwyczaj nadmiernie go nie obciąża. Jeśli jednak nastąpi przegrzewanie się tego elementu, wówczas najprościej będzie kupić nowy. Innym powodem wysokiej temperatury komputera może być wentylator pokryty kurzem – w tej sytuacji również należy zanieść sprzęt do serwisu i nakazać jego oczyszczenie (ewentualnie można to zrobić samemu, jeśli mamy choć odrobinę wiedzy na temat budowy laptopa).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*