Rodzaje śrub i elementów złącznych

Rodzaje śrub i elementów złącznych
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Pomimo dynamicznego rozwoju elektroniki większość maszyn i urządzeń nie mogłaby istnieć bez tradycyjnych elementów złącznych, takich jak śruby, nakrętki czy podkładki. W związku z ogromną rolą tych materiałów warto przyjrzeć się im bliżej i poznać ich najważniejsze rodzaje.

Najpopularniejszym i najczęściej stosowanym elementem złącznym jest śruba. W większości przypadków śruby zbudowane są z łba, trzpienia, końca oraz gwintu. Poszczególne śruby mogą różnić się między sobą wyglądem i sposobem budowy, normami oraz klasą wytrzymałości. Wśród produktów dostępnych na rynku wyróżnić można m.in. śruby z łbem sześciokątnym, z łbem stożkowym, z łbem walcowym, z łbem grzybkowym, oczkowe, motylkowe, z uchem. Specyficznym rodzajem elementu złącznego jest śruba z gniazdem bez łba.

Nieodłącznym elementem pełniącym funkcję łącznika w połączeniu śrubowym jest nakrętka. Jest to gwintowany pierścień, który nakręca się na trzpień śruby. W zależności od potrzeb stosować można koronkowe nakrętki, sześciokątne, czworokątne, skrzydełkowe, radełkowe czy też ślepe. Podobnie jak śruby, poszczególne nakrętki różnią się między sobą wyglądem oraz stopniem wytrzymałości. Istotny wpływ na odpowiedni dobór materiałów ma zgodność produktów z polskimi lub europejskimi normami.

Poza śrubami i nakrętkami wyróżnić można także trzeci element złączny, pełniący funkcję pomocniczą. Elementem tym są podkładki, które oddzielają śrubę bądź nakrętkę od materiału łączonego. Ich zastosowanie sprawia, że połączenia są mniej podatne na poluzowanie lub odkręcenie. Najczęściej wykorzystuje się podkładki faliste, łukowe, okrągłe, kwadratowe lub kuliste. Chociaż elementy te wyglądają niepozornie, znacząco wpływają na jakość i trwałość wykonywanych połączeń.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*